Translate
ПРЕПОРУЧЕНЕ ЛОКАЦИЈЕ (1)
Претражи овај блог
среда, 28. децембар 2016.
Putnicki voz kroz klisuru Svrljiskog Timoka - Passenger train through Sv...
Објављено је 09.03.2014.
Video pokazuje prolazak putnicko voza kroz klisuru Svrljiskog Timoka iz prava Nisa ka Knjazevcu. Voz prolazi kroz tunele i preko mostova. Video je snimljen 14. jula 2006. godine sa pozicije Golemi Kamen iznad sela Oresac.
уторак, 20. децембар 2016.
четвртак, 15. децембар 2016.
уторак, 13. децембар 2016.
Ђорђе Карађорђевић: НАТО ми забранио да будем српски официр
Ђорђе Карађорђевић: НАТО ми забранио да будем српски официр
Марко Лопушина | 13. јул 2013. 21:30 | Коментара: 34
Принц Ђорђе Карађорђевић први пут говори зашто није завршио студије на Војној академији у Београду: Принц сам, у души сам војник, а у стварном животу обичан човек
НАВРШИЛО се тринаест година од када је 12. јула 2000. године, после тешке болести, преминуо принц Томислав Карађорђевић, један од најомиљенијих чланова краљевске породице. Нјегова супруга принцеза Линда и синови, принчеви Ђорђе и Михаило, који живе у Београду, одали су му помен у Саборној цркви.
Када је принц Томислав умро, старији син Ђорђе је имао 16, а Михаило петнаест година. Обојица су били ученици британског коледжа. Живели су у породичној кући у западном Сасексу, вароши поред Лондона. Данас су синови принца Томислава у Србији. Старији син Ђорђе се сећа да је очеву смрт доживео са помешаним осећањима:
- Био сам тужан јер сам остао без вољене особе, без оца који је са мном правио планове за будућност. Говорио ми је да у Србији покушава да помогне свом народу и да ја треба, када одрастем, да радим за свој народ. Био сам и смирен, јер је тата трпео страшне болове због рака, а смрт му је те муке прекинула - прича принц Ђорђе.
Рођен је 1984. године у Енглеској. Завршио је више школе за компјутерски инжењеринг, за дизајн и за менаджмент, као и школу за пиротехнику. Стасом принц Ђорђе, висок и витак, подсећа на оца Томислава, али је ликом на мајку Линду. Још као малишан спознао је чињеницу да је принц краљевске породице Карађорђевић, али и рођак британске краљице Елизабете.
КАД СЕ ПРИНЦ ЖЕНИ
- ЛЈУДИ ме овде увек питају када ћу да се женим, када ће мој брат или краљевићи Петар, Филип и Александар да праве свадбе. Одговарам дипломатски - "ускоро". Млади смо, имамо девојке, али и посао. Краљевић Филип се бави финансијама, а Петар је графички дизајнер у Лондону, док краљевић Александар у Америци са рођаком Инди Оксенберг води фонд за помоћ аутистичној деци - набраја принц Ђорђе.
- Отац ме водио на британски двор. Упознао сам краљицу Елизабету, која је дивна особа, и сазнао да сам на 103. месту листе њених наследника. У Енглеској сам се виђао са члановима наше породице, јер је мој брат од стрица Александар Карађорђевић често долазио код нас. Изградили смо опуштен однос. И данас ја нашег краља Александра Другог ословљавам са "где си брате" и лупим га руком по рамену. Нјеговима синовима, краљевићу Петру, Филипу и Александру, ја сам стриц, мада су старији од мене. Имамо одличне односе, у сталном смо контакту преко интернета - открива нам принц Ђорђе краљевске породичне односе.
Признаје да је касних осамдесетих сасвим природно примио вест да ће његов отац принц Томислав да се пресели на Опленац и да ће и престолонаследник Александар да оде у Србију. Каже да је то била њихова краљевска дужност.
- Србија је будућност Карађорђевића, говорио је мој отац. Ја сам први пут дошао 1989. године и посетио га на Опленцу. Потом су се моја мајка Линда и брат Михаило преселили у Србију. Држава нам је дала вилу на Сењаку за кућу коју смо имали на Дедињу и ту живимо. У Енглеској смо продали имање. Имамо тамо једну малу кућу, у којој ја живим. Све троје смо одлучили да у Србији брат и ја формирамо породицу и подижемо нове Карађорђевиће - смеје се принц Ђорђе.
Док говори није много сентименталан према свом завичају у Енглеској. Одрастао је на фарми јабука, на којој данас комшије узгајају кокошке. Радио је као продавац, пумпаджија, чувар, комјутерски оператер, као веб-дизајнер и програмер ватромета. Са пријатељима је отворио две фирме - "Ђорђе" и "Карађорђевић", које је преселио у Београд, где у септембру отвара прву продавницу ватромета у Србији. И даље живи и ради мало у Енглеској, мало у Србији, али је све више у Београду.
- Живот у Енглеској је много напоран и досадан. Радим по 18 сати и немам довољно пара за живот. Лјуди су хладни и једнолични, стално причају о новцу који немају и лошем времену. У Србији је живот много лепши, јер ми посао добро иде, зарада је пристојна, сјајно живим, јер сам окружен људима који ме поштују и развеселе - прича опуштено.
Каже да тако мисли и његов брат Михаило, који студира дипломатију, али као бизнисмен води балон-салу за фудбал и остале спортове. Обојица играју тенис, навијају за Новака Ђоковића, а Ђорђе воли и скијање. Инструктор је за сноуборд на Копаонику. Михаило је менаджер у маминој фарми у селу Бабине код Пријепоља, где долазе енглески туристи да иду на планинарење, бициклизам и јахање. И када је бака Джоан, мајка принцезе Линде, долазила у Србију, признала је да је овде дивно.
- У Србији су људи топли и дружељубиви. Знају да сам принц, али не маре много за то, јер виде да сам нормалан човек. И моји најбољи пријатељи су обични људи, Милан је фризер, а Ђоле је дипломац права. Дивно ми је било и док сам био питомац Војне академије, јер сам се осећао као члан велике војничке породице. Ми Карађорђевићи смо прво војници, па принчеви. Уживао сам док смо били на војном полигону или на бојевом гађању - одушевљен је и данас принц Ђорђе.
На питање зашто је врло брзо напустио Војну академију, да ли због слабог знања српског или тешких предмета, како се причало, принц Ђорђе први пут открива истину о својим војним студијама:
- НАТО ми је забранио да будем српски официр. Велика Британија и Западна војна алијанса су се буниле што сам као члан краљевске породице и држављанин Велике Британије одлучио да постанем српски официр. Настао је дипломатски инцидент, који је могао да прерасте и у политички проблем, па сам одустао од студија. Али не заувек - признаје принц Ђорђе.
- У души сам војник и чим се укаже прилика опет ћу да наставим студије на Војној академији.
Тренутно живи сам у вили на Сењаку, спрема пословне планове, кува лазање и пече ћевапчиће. Преокупиран је пословима око регистрације компаније "Карађорђе". Тражи пословни простор и складиште за пиротехнику, коју ће да увози и да продаје.
Лето проводи са девојком Тамаром у кафићима у улици његовог чукундеде краља Петра Првог или на Ади, јер воли пливање. Планирају да летују у Котору или на Хвару. Овај викенд принц Ђорђе проводи на фестивалу „Егзит“, где гледа наступ Тамарине групе. Хвали се да је карту за „Егзит“ сам купио.
- Видите да за српског принца у Србији није ништа бесплатно - смешка се задовољан животом принц Ђорђе Карађорђевић.
ВОЛИМ ОПЛЕНАЦ
- НА сахрани Карађорђевића на Опленцу схватио сам да је наша породица и данас део српске историје. Волим Опленац због задужбине Карађорђевића, због дивног грожђа и вина, али и зато јер ће ту бити и моја вечна кућа.
НА ЛИСТАМА НАСЛЕДНИКА ДВЕЈУ КРУНА
- ТЕОРЕТСКИ могу да будем краљ Енглеске и краљ Србије, јер се налазим на листама наследника британске и српске круне. Лично о томе не размишљам. Члан сам двеју краљевских породица - једне у Лондону и српске у Београду, али се најбоље осећам као обичан човек - каже принц Ђорђе Карађорђевић.
ВЕСТИ ИЗ РУБРИКЕ
Ђорђе Карађорђевић: НАТО ми забранио да будем српски официр
субота, 10. децембар 2016.
понедељак, 5. децембар 2016.
петак, 2. децембар 2016.
четвртак, 1. децембар 2016.
РИМСКИ ГРАД НА ЦЕРУ
РИМСКИ ГРАД НА ЦЕРУ.- Објављено је 27.07.2013.
Подручје планине Цер једно је од најбогатијих налазишта калаја у овом делу
Европе - потврдили су професори са колеџа Бруклин. Њихови стручњаци,
заједно са Београдским археолошким институтом и уз финансијску подршку
Министарства културе, спроводе истраживање културно-историјског наслеђа и
коришћења рудног богатства на овој планини у праисторији. Планирано је да
Тројанов град, који представља једно од највећих римских утврђења на овим
просторима, буде проглашен за културно добро.
понедељак, 28. новембар 2016.
среда, 16. новембар 2016.
Sasvim drugacije sa vlasnikom farme magaradi Darkom Saveljic
Објављено је 01.09.2015.
Magarac je dio naše kulturne baštine i našeg nasljeđa.Gotovo da nije bilo kuće u krševitom dijelu države da do prije tridesetak godina nije imala magare koje se koristilo za transport vode, drva pa i naporan rad u polju. Ljudi su se odlučivali za tu životinju jer je adaptirana na krš, nije probirljiva i jede znatno manje nego konj, a prilično je izdržljiva i ne zahtijeva nikakvu posebnu njegu.Osim toga nasi stari su znali za blagodati koje se kriju u magarecem leku,koje se koristilo kao lek za sve bolesti,ali i kao adekvatna zamena majcinom mleku..U razvijenim drzavama kao sto je Francuska,nekada su pored bolnica drzali farme magarica,cije su mleko koristili za lecenje i ishranu dece. Magareće mlijeko je od davnina prijeki lijek za bronhitis, astmu, kašalj, alergije, razna kožna oboljenja... Konzumiranjem ovog mlijeka u sirovom stanju mnoge bolesti organa za disanje nestaju odmah a značajno se smanjuju simptomi težih plućnih bolesti.Zapažen je pozitivan efekat u prevenciji visokug nivoa holesterola, lečenju arterioskleroze, bolesti respiratornog i imunog sistema, te rehabilitaciji pacijenata sa srčanim tegobama Razlog tome je kvalitet ovog mlijeka koje je najsličnije majčinom mlijeku čovjeka, bogatijem 60 puta vitaminom C od kravljeg mlijeka. Ovo mlijeko ima i posebnu vrstu proteina koji jača imuniteta enzim lizozim prirodni je antibiotik za upalne procese organa za varenje Na zalost,danas skoro pred izumiranjem u Crnoj Gori,magarad se jos samo moze videti kako samo luta nekim krsevitim predelima u potrazi za hranom i vodom ili kako pokusava da opstane jeduci otpatke pale pored nekog kontejnera. A u onome sto su mnogi gledali sa prezrenjem tj.kao zivotinju koja danas ni cemu ne sluzi,Darko Saveljic je video ogroman potencijal.U prkos pritisku i negativnom stavu sredine u kojoj zivi,on je realizovao svoju ideju,koju je dobio pre par godina,tj.osnovao prvu farmu magaradi u Crnoj Gori.Osim toga sto ce na ovaj nacin sacuvati ovu vrstu od izumiranja,Darko kaze da je sama farma koja broji sada 10 magarica moze biti samoodrziva zahvaljujuci mleku jedne magarice,ciji litar kosta 50 eura.
недеља, 13. новембар 2016.
Lični stav - Bora Čorba: "Arkan je bio moj prijatelj koga se nikada neću...
Објављено је 06.09.2016.
Emisija je snimljena 2013. u Narodnoj biblioteci Srbije.
Vojislav Šešelj: Tramp i ja kao predsednici vraćamo Kosovo Srbiji!
Објављено је 11.11.2016.
Emisija "Pravac" i gost Dr. Vojislav Šešelj predsednik Srpske radikalne stranke
петак, 11. новембар 2016.
ŠEŠELJ: JESI TI BRE DEVENPORT NORMALAN?!
Објављено је 10.11.2016.
"Britanac da nas ubeđuje da uđemo u EU a oni tamo nisu hteli" Iako je danas u Skupštini Srbije trebalo da predstavi izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije, Devenport to nije mogao da učini jer su predstavnici radikala i Dveri imali primedbe, između ostalog, što izveštaj nije dostavljen na srpskom jeziku.
Bez granica - Kad Cigani ne pjevaju
Објављено је 19.01.2015.
Bez granica, Sead Sadiković (01.01.2015.)
U posljednjoj godini romske dekade, stanje u toj etničkoj zajednici nije zavidno, o čemu govori priča "Kad Cigani ne pjevaju".
четвртак, 10. новембар 2016.
Pet rajskih otoka...
Објављено је 01.09.2016.
Madagaskar je četvrti najveći otok na svijetu i praktički kontinent za sebe. Zahvaljujući njegovoj izolaciji, na njemu živi jedinstvena flora i fauna koja se ne može naći nigdje drugdje na svijetu.
Srpske Misterije - Vlaška magija (Epizoda 1) (26.11.2015.)
Објављено је 16.02.2016.
Srpske misterije: Vlaška magija
U razuđenom arhipelagu verovanja, vračanja, bacanja magija i prokletstva jedan kraj Srbije prednjači. Veruje se da je od svih magija najjača - vlaška magija.
Predvidanje sudbine gledanjem u karte jedan je od najpopularnijih vidova vlaške magije.
Ljubav, posebno ona telesna, putena oduvek je bila u centru magijskih praksi vlaškog kraja. Zadržati ljubavnika, učiniti da se neko poseban zaljubi u vas, spojiti ali i razdvojiti bračne drugove, rešiti probleme koji proističu iz ljubomore, i najzad, razbuktati ili osujetiti mušku snagu, sve to se, kod Vlaha, može rešiti bajanjem i uz malo magije.
Ali postoji i ona tamna strana vlaške magije. Postoje, veštine i znanja da se nekome čini zlo, pakost ili čak da se on ubije.
U ovonedeljnom izdanju Srpskih misterija upoznajte ljude koji su dotakli tu, najtamniju stranu vlaške magije.
POBEDA TESLINOG KANDIDATA - OČEKIVANO! MOLIM
Драги Мирославе
POBEDA TESLINOG KANDIDATA - OČEKIVANO! MOLIM, POSLUŠAJTE MOJE ARGUMENTE ZA TRAMPA, моје telefonsko uključenje у емисију је na 13m 49 sec do 25.m
POBEDA TESLINOG KANDIDATA - OČEKIVANO! MOLIM
Emisija emitovana 5. Novembra 2016.
POBEDA TESLINOG KANDIDATA - OČEKIVANO! MOLIM, POSLUŠAJTE MOJE ARGUMENTE ZA TRAMPA, моје telefonsko uključenje у емисију је na 13m 49 sec do 25.m
POBEDA TESLINOG KANDIDATA - OČEKIVANO! MOLIM
Emisija emitovana 5. Novembra 2016.
MOJE SAUČEŠĆE VUČIĆU
Објављено је 09.11.2016.
NOVO! Boško Obradović, lider Dveri, na današnjoj konferenciji za novinare izjavljuje saučešće premijeru Vučiću na pogrešnoj proceni i podršci koju su pružili Hilari Klinton na izborima za predsednika SAD.
субота, 27. август 2016.
Бела магија: Древни рецепти за срећу
Бела магија: Древни рецепти за срећу
Неки људи
никада нису окусили животне недаће и све што дотакну “позлати” се. Много мисле да
је то ствар судбине, али езотеричари тврде да је реч о магији
Месечев ритуал за отклањање баксуза
Овај обред
изводи се искључиво у ноћи пуног месеца и како тврде езотеричари, нема бољег начина
да се отера баксуз.
Узме се
неколико разнобојих свећа: бела представља особу која изводи ритуал, наранџаста
доноси промене, светлоплава неутралише лошу срећу, а ружичаста убрзава процес. Свеће
премазати лавандиним уљем, а потом их поређати по столу.
Свака се
пали по следећем редоследу, уз изговарање одређене бајалице:
- Бела: “Ова светлост представља мене”.
- Светлоплава: “Ова светлост неутралише лошу срећу“.
- Наранџаста: “Ова светлост ми доноси сва добра у живот”.
- Ружичаста: “Ова светлост представља космичку енергију која убрзава промене”.
Особа седи неколико минута загледана у светлост свећа, а онда изговара следећу бајалицу: “Отвореног срца радујем се свакој промени, сваком добру што улази у мој живот. Срећан (срећна) сам јер ми је живот пун радости и сваки дан сам безбрижан (безбрижна) и насмејан(а).“
- Бела: “Ова светлост представља мене”.
- Светлоплава: “Ова светлост неутралише лошу срећу“.
- Наранџаста: “Ова светлост ми доноси сва добра у живот”.
- Ружичаста: “Ова светлост представља космичку енергију која убрзава промене”.
Особа седи неколико минута загледана у светлост свећа, а онда изговара следећу бајалицу: “Отвореног срца радујем се свакој промени, сваком добру што улази у мој живот. Срећан (срећна) сам јер ми је живот пун радости и сваки дан сам безбрижан (безбрижна) и насмејан(а).“
Ритуал за “пун новчаник”
Уколико
некога мучи беспарица, овај ритуал могао би да му донесе промене у живот. У ноћи
младог месеца, намазати боровим уљем светлозелену свећу. Ставити у чинију мало праха
мускатног орашчића и цимета, мештати сребрном кашичицом и фокусирати мисли на благостање.
Особа треба
да замишља коилико би новца волела да има на свом банковном рачуну. Док размишља
о томе, баца три новчића све док не добије комбинацију писмо и две главе. Потом
их ставља у чинију са циметом и мускатним орашчићем, добро их уваља у прах, а затим
извади и умота у алуминијумску фолију и стави у новчаник.
Док то чини,
певуши следећу бајалицу: “Чаробни прах ми доноси срећу, јер имам све
што ми је потребно. Новац ми долази лако и трошим га са задовољством. Нека паре
не долазе кроз смрт, нити нечију несрећу, него кроз радост и весеље, за добробит
свих. Нека тако буде.”
Ова амајлијица
не мора да се држи баш у новчанику. Може да стоји и у фиоци са изводима из банке
или неком другом финансијском документацијом.
= преузето, видети више: Бела магија, Древни рецепти за срећу
уторак, 23. август 2016.
Префињени господин од лозе Чарнојевића
Војвођанске приче: Префињени господин од лозе Чарнојевића / Ђорђе ВУКМИРОВИЋ | 18. август 2016. 18:10 | Павле Бељански, човек чије име носи спомен-збирка, оставио дубок траг у српској дипломатији, уметности, култури...

Фотографије из документације Спомен-збирке Павла Бељанског и Музеја историје Југославије
ДИПЛОМАТА и ерудита, човек префињеног укуса у свему, а нарочито у уметности, истрајан и посвећен колекционар и, најзад или, можда, пре свега - господин! Овако би, у најкраћем, могла да се опише личност Павла Бељанског (1892-1965), човека чије име носи спомен-збирка у самом центру Новог Сада. У њој је 185 репрезентативних дела 37 највећих српских аутора, насталих у првих шест и по деценије прошлог века.
- Непосредно после Првог светског рата био сам на дужности у иностранству и почео да сакупљам слике страних старих мајстора. Срећом, 1923. напустио сам овај јалов посао и одлучио да се посветим искључиво сакупљању ликовних дела наших уметника - описао је 1962. сам Бељански почетак свог колекционарског пута.
Да ли је то, како би рекао Милош Црњански, који ће са Павлом доцније и сам службовати у Риму, удесио комедијант случај, или је, напросто, било судбина, тек, за трајно окретање Бељанског домаћим сликарима одлучујући је био један сусрет у Бечу. У августу 1923. у наше посланство је дошао млади сликар Марино Тартаља и првом секретару, Павлу Бељанском, предао свој пасош.
- Па, ви сте данас други сликар који нам је дошао у кућу - рекао је Бељански.
- А ко је био први? - упитао је изненађено придошлица.
- Паја Јовановић, он ради портрет нашег посланика.
- Па, то је дивно, ваш се шеф даје сликати сликару његове генерације, а ви се дајте сликати од мене, ваше генерације.
Тако је настао портрет Бељанског “Млади дипломата”, који ће Тартаљи, шест година касније, донети другу награду Међународне изложбе у Барселони. И почиње њихово дружење, махом по бечким галеријама и музејима, што ће, опет, у Бељанском дефинитивно пробудити интересовање за савремену југословенску уметност.
Он је, иначе, у дипломатију ушао 1919. по завршетку студија права, започетих пре Првог светског рата у Београду, а окончаних на Сорбони. Поред Беча, до повратка у Београд 1925. службовао је и у Стокхолму, Берлину и Варшави. Његова будућа збирка је већ тада почела да добија контуре, а важна фаза у њеном формирању, биће службовање у Паризу од 1928. до 1931. године.
Ту ће, наиме, постати близак пријатељ с Миланом Коњовићем, Стојаном Аралицом, Костом Хакманом, Милом Милуновићем, Петром Лубардом, Миливојем Узелцем, Сретеном Стојановићем, и другим нашим великанима који су тих година тамо живели. Милуновићу, Лубарди и Хакману ће, штавише, касније бити и венчани кум, а дела свих њих, као и Надежде Петровић, Влаха Буковца, Петра Добровића, Јефте Перића, Јована Бијелића, Миленка Шербана, Ивана Табаковића, Ивана Радовића, Игњата Јоба, Љубице Цуце Сокић или Зоре Петровић кроз време ће употпуњавати његову изузетну збирку.
Наредна дипломатска адреса Бељанског био је Рим, где је, као саветник посланства, стигао 1935. Ту је почело његово блиско пријатељство са послаником и песником Јованом Дучићем, ту је, 1938. први пут срео и тек постављеног новог аташеа за штампу.
- Идем затим код саветника који је алтер его посланика. Кажем, ја сам Црњански. Он каже, он је Бељански. То је човек самац, лепог стаса, оседео, а млад, као испегланих образа. Говори о сликама. Сакупљач је слика и старих рамова - описаће касније и тај сусрет, и будућег пријатеља велики писац.
Из Рима се, у скупоценом “бјуику” (уз остало је обожавао и аутомобиле) вратио крајем 1940, а почетком 1941. је пензионисан. Рат је провео у окупираном Београду, да би већ 1945. био реактивиран и постављен за начелника протокола у Министарству иностраних послова нове државе, где је остао петнаестак година.
- Његова доминантна господствена појава, истовремена смиреност и енергичност, као и врхунско познавање протокола, уливали су сигурност при организовању све чешћих дипломатских посета на највишим нивоима: етиопског цара Хајла Селасија, индијског премијера Нехруа, председника Египта Насера, грчког краља Павла и краљице Федерике - наводи се у каталогу изложбе “Господин Павле Бељански (1892-1965)”, којом је Спомен-збирка обележила пола века од смрти колекционара.
А ко су, заправо, били Бељански којима је и Павле припадао?
Реч је о лози која је, са патријархом Арсенијем III Чарнојевићем, у Панонију стигла 1690. Зауставила се у Госпођинцима, у Бачкој. Сам Павле, међутим, никада није живео северно од Саве и Дунава - рођен је у Великом Градишту, где је његов отац Светозар, не би ли помогао свом народу јужно од великих река, из Сремских Карловаца, у којима је већ разрадио лекарску праксу, стигао почетком последње деценије 19. века.
Две године по Павловом рођењу, прешао је у Свилајнац, где је постао градски лекар. Павле се од своје десете године школовао у Београду, најпре завршивши Прву мушку гимназију, а потом започевши и студије права, које је прекинуо 1914. када је обукао српску униформу и у њој стигао до Крфа.
Потоња судбина породице била је трагична. Бугари су им 1915. спалили кућу у Свилајнцу, а Светозара интернирали у Пловдив, одакле је, неизлечиво болестан, пуштен 1918. Умро је три године касније. Мајка Милана, иначе, родом из Карловаца, за коју је Павле био изузетно везан, преминула је 1942. у Београду. Најзад, у двориште куће породице Исаковић у Свилајнцу, где су се склонили пред учесталим бомбардовањима престонице, у септембру 1944. пала је савезничка бомба и убила му брата Николу, сестре Анку и Санду и још четворо чланова породице.
Пошто се ни он, ни Никола нису женили, Павле се суочио са сазнањем да се с њим гаси и породична лоза. Зато је после рата најпре помогао обнову Цркве Светог Стефана у Госпођинцима, поклонивши јој и драгоцену икону њеног заштитника, рад Аксентија Мародића. Потом је у порти сазидао породичну гробницу и у њу пренео посмртне остатке оца, мајке, брата и других чланова породице.
У тој гробници од 1965. и сам почива.
ЖЕНЕ СУ СЕ ЗА ЊИМ ОКРЕТАЛЕ
КОЛИКО је појава Павла Бељанског била упечатљива, најбоље сведочи писмо које је његовом брату Николи из нашег посланства у Немачкој 1921. послао дипломата Милутин Мирковић.
- Сви га сматрају Адонисом нашег посланства, а да је пола Берлина у њега заљубљено, није потреба нагласити. Где год се појави, окрећу се жене, као лутке - пише Мирковић.
СВЕ У ТРИ РЕЧИ
ИАКО у новом идеолошком обрасцу, Бељански је посао начелника протокола у МИП после 1945. обављао господски.
- Када се он појави, ви видите једног господина. Његова глава и његово лице уносили су ред и када је граја превладавала. Никада није изговорио више од три речи и то на такав начин, лагано, тихо, никада грубо. Сваки дан у његовом присуству било је једно учење - испричао је много деценија после смрти Бељанског, његов помоћник из тог времена Александар Стефановић.
Војвођанске приче: Префињени господин од лозе Чарнојевића
Пријавите се на:
Постови (Atom)